(Wpis nr. 202) Dziś w cyklu…

(Wpis nr. 202)
Dziś w cyklu „Filmy ze Złotej Ery VHS” będzie fajny, klimatyczny horror z irlandzkim demonicznym monstrum…

„Król Trupiogłowy”, na VHS znany jako
„Przebudzenie zła”
aka „Irlandzki demon” aka „Król Trupia Czaszka” (Rawhead Rex,1986).

Pewien rolnik próbuje usunąć ze swego pola kamienną kolumnę. Nie pomaga ani traktor, ani koledzy, kamień ani drgnie. Zostaje sam na placu boju i jakoś udaje mu się poruszyć ten kawał skały. To wystarcza, żeby podczas dziwnej burzy która się wtedy rozpętuje uwięziony pod kolumną starożytny potwór mógł się wydostać ze swego więzienia.
Akcja filmu rozgrywa się w niewielkim irlandzkim miasteczku. Przyjeżdża tam fotograf Howard Hallenbeck wraz z rodziną. Mężczyzna szuka materiałów do napisania nowej książki. Interesują go miejsca występowania mistycznych kultów, które niegdyś uprawiano w Irlandii. Niebawem dochodzi do tragedii. Żądne krwi uwolnione monstrum wyrusza do pobliskiego miasteczka i zaczyna zabijać okolicznych mieszkańców. Policja jest bezradna wobec siły potwora. Gdy kolejną ofiarą pada syn Howarda, zrozpaczony ojciec poprzysięga zemstę. Wskazówką jak walczyć z bestią mogą być sceny uwiecznione na witrażach w miejscowym kościele.

Film jest ekranizacją jednego z opowiadań Clive’a Barkera, które pochodzi z trzeciej części „Księgi krwi”. Barker napisał również do niego scenariusz.

Zwiastun nr 1.
Zwiastun nr 2 – dłuższy, i spoileruje dużo scen.

Strona Filmweb.

Film do obejrzenia on-line.
Napisy, 1080p, cda. [⇨LINK⇦]
lub lektor, cda [>LINK