A teraz w cyklu…

A teraz w cyklu „Zapomniane lub mniej znane filmy ze Złotej Ery VHS” będzie film który obrósł swoistą legendą, nagrywany na kasety podczas jedynej emisji w TVP gdzieś na przełomie lat 80/90-tych, a potem pożyczany i wielokrotnie oglądany.
Australijski survival thriller, sensacyjno-przygodowa…

” Forteca ” (Fortress,1986)

Australijska prowincja.
Zbliżają się wakacje. Nauczyciela Sally Jones prowadzi ostatnie lekcje w małej, liczącej dziewięcioro uczniów (od około 5 do 15 lat) zbiorczej szkole.
Wszyscy są już znudzeni, ale pracować trzeba, bo placówkę czekają jeszcze odwiedziny wizytatora. Zwykły dzień zamienia się w koszmar, gdy do szkoły przyjeżdżają czterej porywacze (ubrani w charakterystyczne maski: Mikołaja, Kota, Kaczki i Myszy).
Przestępcy zabierają dzieci wraz z nauczycielką ze szkoły i wywożą w głąb australijskiego buszu, zamykając ich w ukrytej, podziemnej jaskini, a następnie żądają okupu od władz.
W tym czasie Sally i dzieciaki nie zamierzają biernie czekać, chcą wydostać się z kompleksu jaskiń i rozprawić się z bandytami.

Zwiastun.

Strona Filmweb.

Film do obejrzenia on-line na cda, w wersji z napisami lub lektorem.

Na Filmwebie jest ciekawy komentarz, gdzie ktoś porównuje przemontowaną i trochę zmienioną wersję filmu z HBO w stosunku do australijskiej wersji oryginalnej. (LINK)
Wersja emitowana dawno temu w tv również była oryginalna, bez przeróbek.

→ #zlotaeravhs ←
Mój autorski tag, gdzie można znaleźć wszystkie dotąd przypominane filmy, jak i te, które dopiero się pojawią…
A ich okładki „hurtowo” przejrzycie w zakładce z grafiką…
⇨ https://www.wykop.pl/multimedia-tag/zlotaeravhs/ .

#australia #thriller #survival #ogladajzwykopem #filmnawieczor #gimbynieznajo #nostalgia

pokaż spoiler #horror #polecam #przygoda #wykopplus30club #lata80 #kultowe #film #klasyka #kinofilia #filmy#kinocebulowe #kino #starealejare #kinematografia #kinomaniak #filmyonline #video #kinoklasyb #wypozyczalnia #retro #rozrywka #zlotaeravha #vhs #80s #filmy #gruparatowaniapoziomu